Menu

Pielgrzymka do Gruzji

Pielgrzymka do Gruzji

7 - 17 lipca 2022

 

1. DZIEŃ 07.07. Czwartek:
18.30 Msza Święta na lotnisku Warszawa Okęcie, 19.25 początek odprawy biletowo bagażowej, 21.25 wylot do Gruzji.

2. DZIEŃ 08.07. Piątek:
04:05 czasu lokalnego lądowanie w Tbilisi. Transfer do hotelu, zakwaterowanie, czas na regenerację po nocnym locie. Późne śniadanie – ok. godziny 10. Od południa zwiedzanie Tbilisi. Przejazd Aleją Rustawelego, pełną monumentalnych budowli z XIX wieku. Wyjazd kolejką linową na wzgórze zamkowe Narikala. Zejście do historycznej dzielnicy, gdzie 1500 lat temu założono miasto. Zobaczymy tu wśród wąskich uliczek i urokliwych kamienic z drewnianymi balkonami znajdują się tu łaźnie siarkowe, meczet i piękny wąwóz z wodospadem.
Dalszy spacer ulicami starego miasta, po drodze obejrzymy m. in. kościół Anczischati, tj. najstarszy budynek w mieście oraz krzywą wieżę zbudowaną w ostatniej dekadzie przez miejscowego artystę. Przejdziemy też nowo odrestaurowanymi kwartałami aż do tzw. suchego mostu. Jest to największy pchli targ w Gruzji. Czas wolny. Wieczorem spacer do tzw. „polskiego kościoła”, katolickiej świątyni zbudowanej przez żyjących w Tbilisi Polaków w XIX wieku. Msza Święta. Wieczorem czeka nas kolacja w formie kaukaskiej uczty. Oprócz wielkich ilości jedzenia i wina serwowanych do stołu będziemy mieli też inne atrakcje. Kolację uświetnia program folklorystyczny. Prezentowane tańce kaukaskie tworzą prawdziwy pokaz akrobacji i skoczności, do którego tłem jest muzyka w ognistych, szybkich rytmach. Na ogrodzie restauracji znajduje się aparat do destylacji czaczy (tutejszego odpowiednika włoskiej grappy), którego świeżej produkcji będziemy mogli skosztować. Nocleg w hotelu w Tbilisi.

3. DZIEŃ 09.07. Sobota:
Msza Święta i śniadanie w hotelu. Przejazd do Kachetii – regionie we wschodniej Gruzji. Wizyta w klasztorze Bodbe, miejscu gdzie pochowana jest święta Nino – patronka kraju. Zwiedzanie malowniczo położonego miasteczka Signagi. Spacer po starówce i murach obronnych. Przejazd do Kachetii, największego zagłębia winiarskiego Gruzji. Wizyta w ogromnych tunelach wydrążonych pod Kaukazem, gdzie leżakują tysiące butelek wina jednego z najlepszych producentów w kraju – firmy Chareba. Krótka degustacja lokalnej produkcji, możliwość dokonania zakupów.
Zwiedzanie kolejnej wytwórni o najstarszych nieprzerwanych tradycjach w regionie, sięgających XVI wieku. Krótkie zapoznanie się z technologiami wyrobu win i mocniejszych alkoholi. Dłuższa degustacja, możliwość zakupów w cenach producenta. Kolacja w lokalnej restauracji nad jeziorem, z muzyką na żywo. Będzie ona miała formę tradycyjnej uczty – supry – prowadzonej przez lokalnego wodzireja, tzw. tamadę. Jeden z najlepszych w swoim fachu w całym kraju artysta, wspaniały gawędziarz, tancerz i muzyk razem ze swoimi przyjaciółmi stworzy dla nas niezapomniany wieczór. Powrót do hotelu w Tbilisi. 

4. DZIEŃ 10.07. Niedziela:
Śniadanie. Przejazd na południe Gruzji w głąb skalistego kanionu rzeki Kury. Zwiedzanie monumentalnych zabytków regionu. Zobaczymy tam prehistoryczną twierdzę Saro, rzadko odwiedzaną przez turystów. Ma ona ponad 3000 lat – tyle co słynne Mykeny czy Troja. Dalsza podróż do skalnego miasta Wardzia. Wykute w pionowej skale, trzynastopiętrowe miasto miasto-twierdza to najwspanialszy przykład tzw. „Złotego Wieku” Gruzji (XII-XIII stulecie), kiedy cywilizacyjnie wyprzedzała znacznie kraje europejskie. W niewielkiej kaplicy znajdziemy wspaniałe malowidła z końca XII wieku, z jedynym wyraźnie zachowanym portretem królowej Tamar – największego władcy Gruzji i jednocześnie świętej miejscowego kościoła. Na wieczór przejazd do miasta Achalcyche. Msza Święta w jednym z lokalnych kościołów katolickich, kolacja i nocleg w hotelu.

5. DZIEŃ 11.07. Poniedziałek:
Śniadanie w hotelu. Msza Święta w kościele katolickim w Achalcyche. Wizyta w gruzińsko-tureckim zamku Rabat. Jeszcze kilka lat temu zamek stał w ruinie. Dziś można wspiąć się tu na odrestaurowane wieże, zagłębić się w komnaty zdobione drewnianymi ornamentami i podziwiać nową złotą kopułę lokalnego meczetu. Na otwarciu odnowionej twierdzy w 2012 śpiewał sam Charles Aznavour. Przejazd do Borżomi – najsłynniejszego gruzińskiego uzdrowiska. Spacer po parku zdrojowym, degustacja wody mineralnej wprost ze źródła. Możliwość zakupów na lokalnym bazarze, m. in. oryginalnych przetworów z szyszek, orzechów, rokitnika etc. Transfer do zachodniej Gruzji w okolice miasta Kutaisi. Zwiedzanie średniowiecznego klasztoru i uniwersytetu Gelati. Wpisane na listę UNESCO jest dziełem jednego z największych władców Gruzji – króla Dawida Budowniczego, znajduje się tu m. in. nekropolia gruzińskich władców. Kolacja, nocleg w hotelu w Kutaisi.

6. DZIEŃ 12.07.Wtorek:
Śniadanie. Zwiedzanie wielkiej Jaskini Prometeusz z pięknymi formami krasowymi – wielkie hale, kolorowe nacieki i formacje skalne będziemy oglądać w trakcie prawie godzinnego spaceru po jaskini. Przejazd do Batumi. Msza Święta w kościele katolickim w Batumi. Pokaz akrobacji w miejscowym delfinarium. Wyjazd do pobliskiej osady Gonio, gdzie znajduje się rzymska twierdza Apsaros z I wieku. Według lokalnych tradycji tutaj pochowano świętego Macieja, jednego z Apostołów. Powrót do Batumi. Kolacja w lokalnej restauracji, nocleg w hotelu w Batumi.

7. DZIEŃ 13.07. Środa:
Śniadanie. Przejazd do centrum Batumi. Msza Święta w kościele. Przejazd kolejką linową na wzgórze górujące nad miastem, skąd można podziwiać wspaniałą panoramę Batumi i okolic. Wizyta na Placu Europy, gdzie znajduje się pomnik Medei – mitycznej księżniczki starożytnej Kolchidy, trzymającej w ręku legendarne Złote Runo. Spacer po pięknej nadmorskiej promenadzie wśród palm i futurystycznych wieżowców. Czas wolny w okolicach starego miasta i promenady. Kolacja w restauracji nad morzem, nocleg w hotelu w Batumi.


8. DZIEŃ 14.07. Czwartek:
Śniadanie. Czas wolny do godziny 12, możliwość skorzystania z kąpieli w Morzu Czarnym. Wykwaterowanie z hotelu. Msza Święta w kościele w Batumi. Przejazd w okolice Batumi na tzw. Zielony Przylądek. Na porośniętym bujną, subtropikalną roślinnością znajduje się tutaj otwarty w 1912 roku Ogród botaniczny. Na obszarze ponad 100 hektarów znajdziemy tu rośliny i drzewa ze wszystkich stron świata: stuletnie eukaliptusy, platany i sekwoje, palmy, bananowce i zagajniki bambusowe oraz wiele innych. Dłuższy spacer po ogrodzie. Przejazd w okolice Kutaisi. Kolacja, nocleg w hotelu w Kutaisi.

9. DZIEŃ 15.07: Piątek
Śniadanie. Msza Święta w hotelu. Długi przejazd do wschodniej Gruzji, a następnie na północ w górę rzeki Aragwi w góry Kaukazu Wielkiego. Droga, którą Rosjanie w XIX wieku nazwali „gruzińską drogą wojenną” prowadzi wśród monumentalnych krajobrazów aż przez sam grzbiet Kaukazu, przez przełęcz Dżwari (2395m). Po drodze zwiedzanie XVII wiecznego zamku Ananuri, położonego nad ogromnym zalewem oraz postoje widokowe: przy kolorowych źródłach wód mineralnych i na platformie pod przełęczą. Wieczorem przyjazd do Stepancmindy (Kazbegi) - miejscowości położonej na pograniczu z Rosją. Kolacja i nocleg w pensjonacie na Wielkim Kaukazie.

10. DZIEŃ 16.07. Sobota:
Rano przed śniadaniem przejazd samochodami terenowymi w okolice kościółka Cminda Sameba. Przy dobrej widoczności zobaczymy jeden z siedmiu kaukaskich pięciotysięczników, górę Kazbek ( 5033 m n. p. m). Powrót do pensjonatu na śniadanie. Powrót przez Kaukaz Wielki do środkowej Gruzji, do miasteczka Mccheta. Wpisane na listę UNESCO, było ono w przeszłości stolicą Gruzji. Wizyta w monastyrze Dżwari z VII wieku. Leży on na wzgórzu, skąd rozciąga się piękna panorama Mcchety, położonej w widłach dwóch rzek – Kury i Aragwi. Zwiedzanie klasztoru Samtawro, gdzie znajduje się grób pary królewskiej Miriana i Nany, którzy z rąk św. Nino w IV wieku przyjęli chrześcijaństwo. Następnie zobaczymy katedrę Sweti Cchoweli, która mieści w sobie relikwie z pierwszych wieków chrześcijaństwa, królewskie groby i przez stulecia była miejscem koronacji władców Gruzji.

Wyjazd na lotnisko w Tbilisi Wylot z Tbilisi do Warszawy o godzinie 17stej.

CENA: 1900 zł + 470 euro

CENA ZAWIERA:

  • przelot na trasie Warszawa-Tbilisi-Warszawa; 9 noclegów w hotelach, w dwuosobowych pokojach z łazienkami; transport lokalny - klimatyzowany autokar lub minibus. Zastrzeżenie : w Gruzji nie ma autokarów z działającą toaletą. Na wyprawie pod Kazbekiem 5-6 osobowe auta 4x4; dwa posiłki dziennie (poza ostatnim dniem wylotu): 9 śniadań i 8 obiadokolacji. Obiadokolację są obfite lub bardzo obfite, najczęściej w wyselekcjonowanych restauracjach. Podawane są w kaukaskiej formie, przypominającej polskie wesela. Do każdej kolacji 0,5 litra stołowego wina. Co najmniej dwie kolacje są z muzyką na żywo i lokalnymi tańcami. W Kachetii – dolinie winiarskiej – ucztę prowadzi jeden z najlepszych wodzirejów regionie; bilety wstępu do wszystkich wymienionych w programie atrakcji (zabytki, degustacje, delfinarium, jaskinia, etc.) Co najmniej dwie degustacje wina i krótką wyprawę 4x4; opiekę polskojęzycznego pilota-przewodnika od momentu przylotu grupy do momentu jej wylotu, przez cały okres trwania wyjazdu; ubezpieczenie KL i NNW; składkę na TFG i TFP; podatek VAT.

UWAGA!!!
Dodatkowo płatne na miejscu w Gruzji 150 euro na koszty związane z organizacją pielgrzymki

100 zł transfer autokarowy na lotnisko i z powrotem.
[Dojazd: Łomża 14:00, Jeżewo 14:30, Sokoły 15:00, Zambrów 15:30, Ostrów Maz. 15:55, Warszawa 17:30
Powrót: Warszawa 20:00, Ostów Maz. 21:15, Zambrów 22:00, Sokoły 22:40, Jeżewo 23:00. Łomża 23:45]

Zapisy: ks. Mariusz Szulc – 502 957 729.

Wpłaty: 1000 zł - zadatek do 15 grudnia 2021 r.
              900 zł - do 1 lutego 2022 r.
              620 euro - do 31 maja 2022 r. (płatne gotówką)

Wpłaty PLN na nr konta: 36 1020 3802 0000 1302 0077 4356 PKO BP 
(w tytule imię i nazwisko i PESEL)
 

UWAGA!!!

  • Opieka duszpasterska, każdego dnia Msza Święta.
  • Każdy uczestnik powinien obowiązkowo posiadać przy sobie WAŻNY dokument – paszport.
  • Program wyjazdu jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względu na czynniki zewnętrzne takie jak pogoda, warunki drogowe, dostępność miejsc które odwiedzamy i ich własny plan zajęć itp.
  • Organizator zastrzega sobie prawo do zmian programu z przyczyn niezależnych.

 

 

Zapisz się na pielgrzymkę/wyjazd

RODO- czytaj więcej...

Form by ChronoForms - ChronoEngine.com