Menu

Pielgrzymka do Gruzji

Pielgrzymka do Gruzji

5 - 13 lipca 2020

 

1. DZIEŃ 05.07. Niedziela: 19,30 Msza Święta na lotnisku Warszawa Okęcie, 20,25 poczatek odprawy biletowo bagażowej, 22,25 wylot do Gruzji.

2. DZIEŃ 06.07. Poniedziałek: 04,05 czasu lokalnego lądowanie w Tbilisi. Transfer do hotelu, zakwaterowanie, czas na regenerację po nocnym locie. Późne śniadanie – ok. godziny 10. Od południa zwiedzanie Tbilisi.
Przejazd Aleją Rustawelego, pełną monumentalnych budowli z XIX wieku. Wyjazd kolejką linową na wzgórze zamkowe Narikala. Zejście do historycznej dzielnicy, gdzie 1500 lat temu założono miasto. Zobaczymy tu wśród wąskich uliczek i urokliwych kamienic z drewnianymi balkonami znajdują się tu łaźnie siarkowe, meczet i piękny wąwóz z wodospadem.
Dalszy spacer ulicami starego miasta, po drodze obejrzymy m. in. kościół Anczischati, tj. najstarszy budynek w mieście oraz krzywą wieżę zbudowaną w ostatniej dekadzie przez miejscowego artystę. Przejdziemy też nowo odrestaurowanymi kwartałami aż do tzw. suchego mostu. Jest to największy pchli targ w Gruzji. Czas wolny.
Wieczorem spacer do tzw. „polskiego kościoła”, katolickiej świątyni zbudowanej przez żyjących w Tbilisi Polaków w XIX wieku. Msza Święta.
Wieczorem czeka nas kolacja w formie kaukaskiej uczty. Oprócz wielkich ilości jedzenia, będziemy mieli też inne atrakcje. Kolację uświetnia program folklorystyczny. Prezentowane tańce kaukaskie tworzą prawdziwy pokaz akrobacji i skoczności, do którego tłem jest muzyka w ognistych, szybkich rytmach. Nocleg w hotelu w Tbilisi.

3. DZIEŃ 07.07. Wtorek: Śniadanie w hotelu. Przejazd w okolice miasta Gori – miejsca urodzin Stalina. Wizyta w muzeum pokazującego życie dyktatora.
Zwiedzanie antycznego miasta skalnego Upliscyche, liczącego sobie 2500 lat. Przejazd do miasta Achalyche. Msza w pięknym kościele katolickim. Przejazd do hotelu na kolację i nocleg.

4. DZIEŃ 08.07. Środa: Śniadanie w hotelu. Podróż w głąb skalistego kanionu rzeki Kury. Zwiedzanie monumentalnych zabytków regionu. Zobaczymy tam prehistoryczną twierdzę Saro, rzadko odwiedzaną przez turystów. Ma ona ponad 3000 lat – tyle co słynne Mykeny czy Troja. Położona jest na szczycie kanionu Kury. Sam wjazd na górę kanionu dostarcza wspaniałych wrażeń, a panorama z samej twierdzy zapiera dech w piersiach.
Msza Święta w pobliskiej wiosce katolickiej Chizabawra. Możliwa krótka wizyta w ośrodku pomocy dzieciom finansowanym z pomocy polskich misjonarzy.
Dalsza podróż do skalnego miasta Wardzia. Wykute w pionowej skale, trzynastopiętrowe miasto miasto-twierdza to najwspanialszy przykład tzw. „Złotego Wieku” Gruzji (XII-XIII stulecie), kiedy cywilizacyjnie wyprzedzała znacznie kraje europejskie. W niewielkiej kaplicy znajdziemy wspaniałe malowidła z końca XII wieku, z jedynym wyraźnie zachowanym portretem królowej Tamar – największego władcy Gruzji i jednocześnie świętej miejscowego kościoła.
Wizyta w gruzińsko-tureckim zamku Rabat. Jeszcze kilka lat temu zamek stał w ruinie. Dziś można wspiąć się tu na odrestaurowane wieże, zagłębić się w komnaty zdobione drewnianymi ornamentami i podziwiać nową złotą kopułę lokalnego meczetu. Na otwarciu odnowionej twierdzy w 2012 śpiewał sam Charles Aznavour. Wieczorem powrót do miasta Achalcyche. Kolacja i nocleg w hotelu.

5. DZIEŃ 09.07. Czwartek: Śniadanie. Msza Święta w hotelu lub kościele w Achalcyche. Przejazd do Borżomi – najsłynniejszego gruzińskiego uzdrowiska. Spacer po parku zdrojowym, degustacja wody mineralnej wprost ze źródła. Możliwość zakupów na lokalnym bazarze, m. in. oryginalnych przetworów z szyszek, orzechów, rokitnika etc. Długi przejazd do północno-wschodniej części Gruzji. Zwiedzanie XVII wiecznego zamku Ananuri, położonego nad ogromnym zbiornikiem wodnym.
Dalszy przejazd na północ w górę rzeki Aragwi w góry Kaukazu Wielkiego. Droga, którą Rosjanie w XIX wieku nazwali „gruzińską drogą wojenną” prowadzi wśród monumentalnych krajobrazów aż przez sam grzbiet Kaukazu, przez przełęcz Dżwari (2395m). Wieczorem przyjazd do Stepancmindy (Kazbegi) - miejscowości położonej na pograniczu z Rosją. Kolacja i nocleg w pensjonacie na Wielkim Kaukazie.

6. DZIEŃ 10.07. Piątek: Rano przed śniadaniem przejazd samochodami terenowymi w okolice kościółka Cminda Sameba. Przy dobrej widoczności zobaczymy jeden z siedmiu kaukaskich pięciotysięczników, górę Kazbek ( 5033 m n. p. m). Powrót do pensjonatu na śniadanie. Powrót przez Kaukaz Wielki do środkowej Gruzji. Po drodze postoje widokowe przy źródłach wód mineralnych i na platformie pod przełęczą.
Przejazd do miasteczka Mccheta. Wpisane na listę UNESCO, było ono w przeszłości stolicą Gruzji. Wizyta w monastyrze Dżwari z VII wieku. Leży on na wzgórzu, skąd rozciąga się piękna panorama Mcchety, leżącej w widłach dwóch rzek – Kury i Aragwi. Zwiedzanie klasztoru Samtawro, gdzie znajduje się grób pary królewskiej Miriana i Nany, którzy z rąk św. Nino w IV wieku przyjęli chrześcijaństwo, a następnie katedry Sweti Cchoweli, która przez stulecia była miejscem koronacji władców Gruzji.
Przejazd do klasztorów Szio Mgwime, związanych z tzw. Ojcami Syryjskimi, czyli grupą mnichów żyjącą w V-VI wieku, którzy zapoczątkowali powszechny ruch monastyczny na Kaukazie. Msza Święta i kolacja w hotelu na obrzeżach Tbilisi.

7. DZIEŃ 11.07. Sobota: Msza Święta i śniadanie w hotelu. Wyjazd nad jezioro Lisi – możliwość kąpieli, w tym w łaźniach siarkowych, spędzenia czasu w okolicznych knajpkach, spacerów, etc. Po południu czas wolny w centrum Tbilisi. Możliwość odwiedzenia targu złota lub dokonania innego rodzaju zakupów. Kolacja i nocleg w hotelu w Tbilisi.

8. DZIEŃ 12.07. Niedziela: Msza Święta i śniadanie w hotelu. Przejazd do Kachetii – regionie we wschodniej Gruzji. Wizyta w klasztorze Bodbe, miejscu gdzie pochowana jest święta Nino – patronka kraju. Zwiedzanie malowniczo położonego miasteczka Signagi. Spacer po starówce i murach obronnych. Przejazd do Kachetii, największego zagłębia winiarskiego Gruzji. Wizyta w ogromnych tunelach wydrążonych pod Kaukazem, gdzie leżakują tysiące butelek wina jednego z najlepszych producentów w kraju – firmy Chareba. Krótka degustacja lokalnej produkcji, możliwość dokonania zakupów.
Kolacja pożegnalna w lokalnej restauracji nad jeziorem, z muzyką na żywo. Będzie ona miała formę tradycyjnej uczty – supry – prowadzonej przez lokalnego wodzireja, tzw. tamadę. Jeden z najlepszych w swoim fachu w całym kraju artysta, wspaniały gawędziarz, tancerz i muzyk razem ze swoimi przyjaciółmi stworzy dla nas niezapomniany wieczór. Wyjazd nocnym transferem na lotnisko.

9. DZIEŃ 13.07. Poniedziałek: Około 2:30 w nocy przyjazd na lotnisko w Tbilisi. 4,55 rano wylot do Polski. Lądowanie w Warszawie 6,40. Zakończenie pielgrzymki.

CENA: 1700 zł + 400 eur

+ 120 euro - dodatkowo płatne w Tbilisi.

CENA ZAWIERA:

  • przelot na trasie Warszawa-Tbilisi-Warszawa;
  • 7 noclegów w hotelach, w dwuosobowych pokojach z łazienkami;
  • transport lokalny - klimatyzowany autokar lub minibus. Zastrzeżenie : w Gruzji nie ma autokarów z działającą toaletą. Na wyprawie pod kazbekiem 5-6 osobowe auta 4x4;
  • dwa posiłki dziennie: 7 śniadań i 7 obiadokolacji. Obiadokolację są obfite lub bardzo obfite, najczęściej w wyselekcjonowanych restauracjach. Podawane są w kaukaskiej formie, przypominającej polskie wesela. Co najmniej dwie kolacje są z muzyką na żywo i lokalnymi tańcami. W Kachetii – dolinie winiarskiej – ucztę prowadzii jeden z najlepszych wodzirejów regionie;
  • bilety wstępu do wszystkich wymienionych w programie atrakcji (zabytki, degustacje, delfinarium, jaskinia, etc.) degustacje,
  • krótką wyprawę 4x4;
  • opiekę polskojęzycznego pilota-przewodnika od momentu przylotu grupy do momentu jej wylotu, przez cały okres trwania wyjazdu;
  • ubezpieczenie KL i NNW TuiR ERGO;
  • składkę na TFG.

TRASNPORT NA LOTNISKO I Z LOTNISKA + 100 zł/OSOBA

Zapisz się na pielgrzymkę/wyjazd

RODO- czytaj więcej...

Form by ChronoForms - ChronoEngine.com